Luty 24 2018 14:55:14

"Budujemy szkołę w Czadzie"

„Budujemy szkołę w Czadzie”

– to nazwa ubiegłorocznej akcji, którą przeprowadzono w Wielkim Poście na terenie diecezji bydgoskiej. Udało się zebrać prawie 180 tysięcy złotych. W grudniu ruszyły prace budowlane, które przebiegają w rekordowym – jak na afrykańskie warunki – tempie.

Nad całością czuwa misjonarz ks. Jakub Szałek, od kilkunastu lat posługujący w Czadzie, w samym sercu Afryki. Jego misją od 2015 roku jest Doumougou, teren odcięty od świata, otoczony setkami hektarów pól ryżowych. – Budowa szkoły rozpoczęła się 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wierzymy, że właśnie Maryja Niepokalana będzie to dzieło prowadzić – powiedział ks. Szałek, dziękując diecezjanom za wsparcie. Cegły użyte do budowy zostały przez rodziców ręcznie wyrobione z gliny i słomy, a następnie wypalone. Jedynym transportem, który posiadają mieszkańcy Doumougou jest bryczka ciągnięta przez dwa byki.

Tekst i foto: www.diecezja.bydgoszcz.pl/

kliknij na zdjęcie aby powiększyć

23 lutego /piątek/
  • Papież Franciszek wezwał cały Kościół, by dzień 23 lutego /piątek/ był DNIEM MODLITWY I POSTU W INTENCJI POKOJU W DEMOKRATYCZNEJ REPUBLICE KONGA I W POŁUDNIOWYM SUDANIE. W piatek w naszej parafii przypada całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Wzorem lat ubiegłych przypominamy plan by cały dzień były osoby adorujące Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, jedną z form kultu eucharystycznego jest adoracja.

- 9,oo - 10,oo - mieszkańcy wiosek i 5 Róża Wspólnoty Żywego Różańca

- 10,oo - 11,oo - Broniewskiego, Konopnickiej, Matejki, Reja, Wiejska 6 Róża

- 11,oo - 12,oo -Żeromskiego, Prusa, Wyspiańskiego, Kochanowskiego, Asnyka,

Szymborskiej, Dąbrowskiej 7 Róża

- 12,oo - 13,oo - Powstańców Wlkp. Słowackiego, Sienkiewicza, Kasprowicza,

Sędziwoja Pałuki, Dworcowa Norwida 8 Róża

- 13,oo - 14,oo - Wyzwolenia, Szkolna, Paderewskiego, Kilińskiego Ks. Mączkowskiego,

Ks. Kątnego 9 Róża

- 14,oo - 15,oo - plac Kościelny, Rynek św. Marcina, Młyńska, Winnica 1 i 2 Róża

- 15,oo - 16,oo - Kościuszki Nakielska Mickiewicza Glinica Browarna Reymonta 3 Róża

- 16,oo - 18,oo - 4 Róża i wszyscy którzy nie mogli wcześniej

Środa Popielcowa

7,3o 9,oo 10,3o 16,oo 18,oo 19,3o

PopielecŚroda Popielcowa (staropolska Wstępna Środa) − w kalendarzu katolickim pierwszy dzień >Wielkiego Postu. Jest to dzień pokuty przypadający na 46 dni kalendarzowych (40-dniowy okres postu, bez wliczania niedziel) przed Wielkanocą. Środa Popielcowa wypada między 5 lutego, a 10 marca. W tym dniu wierni nie są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej.

Liturgia katolicka

Według obrzędów katolickich tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w VIII wieku. W XI wieku papież Urban II uczynił go obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Wówczas postanowiono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku.

Obrzęd ten ma miejsce w czasie liturgii słowa po homilii i zastępuje akt pokuty. Kapłan ze złożonymi rękami zachęca najpierw wiernych, by zjednoczyli się z nim w modlitwie błagalnej o poświęcenie popiołu. Mszał Rzymski określa dwie formuły modlitewne. W obu jest mowa o czterdziestodniowym okresie pokuty i błaganiu o oczyszczenie z grzechów, przez który ma przygotować wiernych do uczestnictwa w Misterium Paschalnym Chrystusa. Następnie następuje właściwy obrzęd posypania. Wierni zbierają się przy stopniu komunijnym, a kapłan posypując ich głowy mówi: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię lub prochem jesteś i w proch się obrócisz. Zaleca się śpiew następujących antyfon, zaczerpniętych z Pisma Świętego: Jl 2,13; Jl 2,17; Est 13,17; Ps 51,3 lub pieśni pokutnych, np. Bądź mi litościw, Boże nieskończony. Jeśli obrzęd ma miejsce w czasie mszy św., następuje po nim modlitwa powszechna i liturgia eucharystyczna.

Normy kanoniczne

W Środę Popielcową katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków do syta do jednego w ciągu dnia. Popielec nie jest dniem wolnym od pracy.

Poniższa tabelka przedstawia, kiedy wypada Środa Popielcowa w najbliższych latach:

Rok Data
2013 13 lutego
2014 5 marca
2015 18 lutego
2016 10 lutego
2017 1 marca
2018 14 lutego
2019 6 marca
2020 26 lutego
Zaczynamy Wielki Post

W środę rozpoczynamy Wielki Post – Środa Popielcowa obowiązuje post ścisły nie ma dyspensy, Msze św. z posypaniem popiołem 7,3o 9,oo 10,3o 16,oo 18,oo 19,3o Tego dnia rozpoczyna się czas spowiedzi wielkanocnej, kartki do spowiedzi można zabierać są wyłożone przy ołtarzu św. Antoniego, ofiary przeznaczone są na Hospicja

Nabożeństwa Wielkiego Postu

Nabożeństwa Wielkiego Postu:

Droga Krzyżowa w piątek: po Mszy św. o 8,oo o 16,3o i wieczornej Mszy św.

Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 17,oo

Biuro

Biuro parafialne czynne w poniedziałek od 16,oo do 17,oo i w piątek po wieczornej Mszy św.

Odwiedziny duszpasterskie czyli kolęda na bieżący tydzień

Odwiedziny duszpasterskie czyli kolęda. Celem kolędy jest pobłogosławienie mieszkania, wspólna modlitwa spotkanie kapłanów z wiernymi. Poświeconą wodę można pobrać w zakrystii.

1. ul. Norwida parzyste Matejki od końca

2. ul. Norwida nieparzyste Matejki od końca