Maj 23 2019 14:47:19

Plan odwiedzin duszpasterskich
Odwiedziny duszpasterskie czyli kolęda. Celem kolędy jest pobłogosławienie mieszkania, wspólna modlitwa spotkanie kapłanów z wiernymi.

Poniedziałek 15,oo

1. ul. Winnica nr 1 do 13 i od 16 do 2
2. ul. Podgórna, Krótka Sędziwoja Pałuki

Wtorek< 15,oo
1. ul. Powstańców Wlkp. od końca
2. ul. Powstańców Wlkp. od nr 2

Środa 15.oo
1. ul. Powstańców Wlkp. od nr 1
2. Łachowo /Podlesie/ ul. Powstańców Wlkp. od końca

uroczystość świętej bożej rodzicielki 1.01.2017

Bóg Ojciec tak bardzo nas umiłował, że dał nam Swojego Syna, który stał się jednym z nas. Dokonało się to w łonie Świętej Bożej Rodzicielki, której uroczystość dzisiaj obchodzimy. W Swojej Matce daje nam Jezus wzór do naśladowania. Reprezentuje Ona całkowitą uległość wobec woli Bożej, która zaczęła się w chwili Zwiastowania, przez betlejemski żłóbek, aż po Górę Kalwarię. Dzień dzisiejszy jest również początkiem Nowego Roku Pańskiego.

1. I czwartek miesiąca dzień szczególnej modlitwy o powołania

2. W piątek I piątek miesiąca obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego - Trzech Króli, Msze św. jak w każdą niedziele, poświęcenie kredy i kadzidła na każdej Mszy św. którą będzie można nabyć. Członkowie Ognisk Misyjnych działających przy szkole podstawowej i gimnazjum zbierają ofiary przed kościołem na pomoc dzieciom na Tajlandii. Po wieczornej Mszy św. spotkanie opłatkowe Grupy Pielgrzymkowej

3. I sobota miesiąca adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 12,oo

4. W przyszłą niedzielę obchodzimy Święto Chrztu Pańskiego na wieczornej Mszy św. będzie występował chór Świętego Jana Pawła II, a po Mszy będzie koncert kolęd

5. W przyszłą niedzielę spotkanie opłatkowe Matek Żywego Różańca o godz. 15,oo

6. Biuro parafialne czynne w środę w godz. od 10,oo do 12,oo

7. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej jest: Przewodnik Katolicki, Arka, Cuda i Łaski Boże, Miłujcie się

8. W minionym tygodniu zmarła śp. Regina Sztupek

Po co kolęda i parafialne kartoteki?
Po co kolęda i parafialne kartoteki? Badania socjologiczne pokazują, że większość Polaków ceni sobie wizytę duszpasterską, zwaną tradycyjnie kolędą. Emerytowany metropolita górnośląski abp Damian Zimoń przypomina, że odwiedzanie parafian po domach jest bardzo starą i specyficznie polską tradycją, a podobna praktyka spotykana jest chyba jedynie w Bawarii. Natomiast księża włoscy odwiedzają wiernych w okresie wielkanocnym. Ale ma ona także umocowanie w Kodeksie Prawa Kanonicznego, którego kanon 529 § 1. głosi, że: „Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygując”. Dlatego w czasie odwiedzin, poza wspólną modlitwą i błogosławieństwem, ksiądz powinien poznać domowników – ich sytuację rodzinną, materialną, zawodową, duchową. – Ile człowiek może dowiedzieć się o biedzie i trudnych sytuacjach życiowych – mówi abp Zimoń, który chodził po kolędzie także gdy rządził diecezją. – Nie ma lepszego sposobu na poznanie człowieka niż odwiedzenie go w domu – dodaje. Przypomina, że na Śląsku na odwiedziny duszpasterza się czeka, księży się zaprasza, wierni uważają, że to swoista rewizyta – cały rok oni chodzą do kościoła, raz w roku to ksiądz odwiedza ich w domu. Ceniony zwyczaj jest także krytykowany – wierni skarżą się na zbyt krótki czas spotkania, formalizm, sprowadzenie wszystkiego do „koperty”, czyli dobrowolnej ofiary oraz – prowadzenie kartotek, czyli adnotacji dotyczących parafian, uzupełnianych zazwyczaj w ich obecności. Szczególnie zwyczaj prowadzenia kartotek wzbudza emocje. Część wiernych chce wiedzieć, w jaki sposób gromadzone są informacje na ich temat, jak są przechowywane, co zawierają karty. Abp Zimoń wspomina, że gdy przyszedł do swojej pierwszej parafii po święceniach w 1957 r., zwyczaj prowadzenia kartotek już był praktykowany. To oczywiste – gdy parafie się rozrastały, duszpasterz nie był w stanie znać każdego z imienia i nazwiska. Kartoteka parafialna jest więc pomocą duszpasterską, pomagającą w wykonaniu misji Kościoła. Karty informacyjne, zwane też potocznie kartotekami, prowadzone są więc od dawna. Księża jednogłośnie twierdzą, że jest to dla nich ważna pomoc duszpasterska. – To jeden ze sposobów realizacji polecenia, żeby pasterz znał swoje owce – wyjaśnia ks. prałat Jan Sikorski, wieloletni proboszcz parafii św. Józefa na warszawskim Kole. – Jak to konkretnie robi, zależy od jego duszpasterskiej kuchni – dodaje. Jako argument na rzecz tej praktyki księża podają liczby – nie sposób spamiętać 15, 8 tys. czy 4 tys. nazwisk i sytuacji życiowych, trzeba jakoś notować. – Nie jestem w stanie zapamiętać 15 tys. osób – wyjaśnia ks. prałat Robert Nęcek, rzecznik archidiecezji krakowskiej. - Nigdy nie spotkałem się z niechęcią związaną z wypełnianiem karty informacyjnej. Czytam parafianom, co napisałem, nieraz sami proszą o wprowadzenie zmian – mówi ks. prałat Bogdan Bartołd, proboszcz parafii katedralnej w Warszawie. Informuje, co taka karta zawiera – imię, nazwisko, liczbę dzieci, otrzymane sakramenty. Jeśli sobie tego życzą, daje parafianom kartę do obejrzenia. Często sami proszą, żebym uzupełnił dane. Kartoteki mają jeszcze jeden aspekt – zawierają informację, że konkretna osoba nie życzy sobie odwiedzin, które są całkowicie dobrowolne. Gdy abp Zimoń w Stanach Zjednoczonych zetknął się z kartami w kartotekach, zaskoczyło go, że amerykańscy duszpasterze zbierają o wiele więcej informacji niż polscy, np. o ofiarach przekazanych na Kościół.

>> CZYTAJ WIECEJ <<

Wygenerowano w sekund: 0.01 - 14 zapytań MySQL 2,058,931 unikalnych wizyt