Października 16 2021 01:23:25
ranking stron


katolik.toplista.pl


O Parafii
Historia Parafii
Nasz Patron
Nasi Kapłani
Informacje Ogólne
Kościół św.Małgorzaty
Bł. Ks. Władysław Mączkowski
Matka Boża - Pani Szubińska
Informacje
Msze i Nabożeństwa
Biuro Parafialne
Ogłoszenia Parafialne
Intencje Mszalne
Zapowiedzi przedślubne
Dekanat
Udzielanie Sakramentów św.
Kontakt +
Kontakt WebAdmin
Plan Kolędy
Czytania
Konto bankowe
Stowarzyszenia i Ruchy
Ministranci i lektorzy
Bractwo Maryjne
Koło Misyjne Dzieci
Domowy Kościół
SWPK
Caritas
Towarzystwo św.Wojciecha
Żywy Różaniec
Poradnictwo Rodzinne
Dekanat
Informacje
Galeria
Galeria *w trakcie prac
Św.Marcin & Youtube.pl
Św.Marcin & Youtube.pl
Zalecane Przeglądarki


NIEZALECANE
'
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
PLAN KOLENDY
PLAN KOLENDY DOSTĘPNY JEST w dziale Ogłoszenia Parafialne

Po co kolęda i parafialne kartoteki? 
Badania socjologiczne pokazują, że większość Polaków ceni sobie wizytę duszpasterską, zwaną tradycyjnie kolędą. Emerytowany metropolita górnośląski abp Damian Zimoń przypomina, że odwiedzanie parafian po domach jest bardzo starą i specyficznie polską tradycją, a podobna praktyka spotykana jest chyba jedynie w Bawarii. Natomiast księża włoscy odwiedzają wiernych w okresie wielkanocnym. Ale ma ona także umocowanie w Kodeksie Prawa Kanonicznego, którego kanon 529 § 1. głosi, że: „Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygując”. Dlatego w czasie odwiedzin, poza wspólną modlitwą i błogosławieństwem, ksiądz powinien poznać domowników – ich sytuację rodzinną, materialną, zawodową, duchową. – Ile człowiek może dowiedzieć się o biedzie i trudnych sytuacjach życiowych – mówi abp Zimoń, który chodził po kolędzie także gdy rządził diecezją. – Nie ma lepszego sposobu na poznanie człowieka niż odwiedzenie go w domu – dodaje. Przypomina, że na Śląsku na odwiedziny duszpasterza się czeka, księży się zaprasza, wierni uważają, że to swoista rewizyta – cały rok oni chodzą do kościoła, raz w roku to ksiądz odwiedza ich w domu. Ceniony zwyczaj jest także krytykowany – wierni skarżą się na zbyt krótki czas spotkania, formalizm, sprowadzenie wszystkiego do „koperty”, czyli dobrowolnej ofiary oraz – prowadzenie kartotek, czyli adnotacji dotyczących parafian, uzupełnianych zazwyczaj w ich obecności.
Szczególnie zwyczaj prowadzenia kartotek wzbudza emocje. Część wiernych chce wiedzieć, w jaki sposób gromadzone są informacje na ich temat, jak są przechowywane, co zawierają karty. Abp Zimoń wspomina, że gdy przyszedł do swojej pierwszej parafii po święceniach w 1957 r., zwyczaj prowadzenia kartotek już był praktykowany. To oczywiste – gdy parafie się rozrastały, duszpasterz nie był w stanie znać każdego z imienia i nazwiska. Kartoteka parafialna jest więc pomocą duszpasterską, pomagającą w wykonaniu misji Kościoła. Karty informacyjne, zwane też potocznie kartotekami, prowadzone są więc od dawna. Księża jednogłośnie twierdzą, że jest to dla nich ważna pomoc duszpasterska. – To jeden ze sposobów realizacji polecenia, żeby pasterz znał swoje owce – wyjaśnia ks. prałat Jan Sikorski, wieloletni proboszcz parafii św. Józefa na warszawskim Kole. – Jak to konkretnie robi, zależy od jego duszpasterskiej kuchni – dodaje. Jako argument na rzecz tej praktyki księża podają liczby – nie sposób spamiętać 15, 8 tys. czy 4 tys. nazwisk i sytuacji życiowych, trzeba jakoś notować. – Nie jestem w stanie zapamiętać 15 tys. osób – wyjaśnia ks. prałat Robert Nęcek, rzecznik archidiecezji krakowskiej. - Nigdy nie spotkałem się z niechęcią związaną z wypełnianiem karty informacyjnej. Czytam parafianom, co napisałem, nieraz sami proszą o wprowadzenie zmian – mówi ks. prałat Bogdan Bartołd, proboszcz parafii katedralnej w Warszawie. Informuje, co taka karta zawiera – imię, nazwisko, liczbę dzieci, otrzymane sakramenty. Jeśli sobie tego życzą, daje parafianom kartę do obejrzenia.
Często sami proszą, żebym uzupełnił dane. Kartoteki mają jeszcze jeden aspekt – zawierają informację, że konkretna osoba nie życzy sobie odwiedzin, które są całkowicie dobrowolne. Gdy abp Zimoń w Stanach Zjednoczonych zetknął się z kartami w kartotekach, zaskoczyło go, że amerykańscy duszpasterze zbierają o wiele więcej informacji niż polscy, np. o ofiarach przekazanych na Kościół.

Duszpasterze są jednomyślni – kartoteki ułatwiają nie tylko poznanie wiernych, ale także są pomocne w udzielaniu wszelkiego rodzaju pomocy, zwłaszcza charytatywnej. – Gdy dowiaduję się, że w rodzinie pod numerem dwunastym jest troje małych dzieci, a ojciec bez pracy, organizuję pomoc – mówi ks. Leszek Slipek, proboszcz parafii św. Andrzeja w Warszawie, autor książki „Parafia w wielkim mieście”. Ks. Nęcek przypomina, że to świetne rozeznanie potrzeb wiernych, że wiele, może większość osób w ogóle nie przyjdzie, żeby mówić o swojej biedzie. Po takim rozeznaniu proboszcz uruchamia parafialny zespół Caritas. Karta parafialna jest też podstawą do wydawania zaświadczeń, czy dana osoba może być chrzestnym albo świadkiem bierzmowania. – Osoby, które mają stały kontakt z parafią nie mają takich problemów – podkreśla ks. Nęcek. Duszpasterze przypominają także, że kartoteka parafialna jest pilnie strzeżona. Sposób ochrony danych osobowych w działalności Kościoła katolickiego w Polsce został ustalony w instrukcji z 2009 r., opracowanej przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych oraz Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski. Czytamy w niej, że „zbiory danych osobowych przetwarzane przez Kościół Katolicki, o ile dotyczą członków Kościoła i są wykorzystywane wyłącznie na potrzeby Kościoła, np.: kartoteka parafialna – nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia zbioru danych do rejestracji Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych”. Jednak są to zbiory starannie chronione i wymaga tego Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 486-491), który bardzo szczegółowo określa zasady dotyczące archiwizacji dokumentów – ich ochrony, udostępniania i porządkowania. Tych danych nie wolno udostępniać, jedynym ich przeznaczeniem jest ułatwianie realizacji misji Kościoła – wynika z dokumentu, podpisanego przez abp. Stanisława Budzika. Ks. Sikorski uważa jednak, że księża powinni wyjaśniać, jaki jest cel prowadzenia kartotek, informować ich, że są to dokumenty chronione, należą do parafii i są do wglądu ścisłego grona księży. – Wierni powinni czuć się bezpieczni – podkreśla ks. Sikorski. – Styl jest bardzo ważny, proboszczowie powinni to wyjaśniać przed rozpoczęciem kolędy – dodaje ks. Nęcek. 1. Odwiedziny duszpasterskie czyli kolęda. Celem kolędy jest pobłogosławienie mieszkania, wspólna modlitwa, spotkanie kapłanów z wiernymi. Prosimy o podwiezienie.


7.01

Poniedziałek

15,oo

 1. ul. Kochanowskiego od 5 do 39

 2. ul. Kochanowskiego od 41 do 55 i od 62 do 36

8.01

Wtorek

15.oo

 1. ul. Kochanowskiego od 2 do 34

 2. ul. Mickiewicza od 42 do 60 i od 59 do 39

9.01

Środa

15,oo


 1. ul. Mickiewicza od 2 do 40

 2. ul. Mickiewicza od 3 do 37

10.01

Czwartek

15,oo

 1. ul. Browarna numery od 11

 2. ul. Browarna numery od 12

11.01

Piątek

15,oo


 1. ul. Wyspiańskiego, Szymborskiej, Asnyka, Dąbrowskiej

 2. ul. Żeromskiego, Prusa

12.01

Sobota

10,oo


 1. ul. Sienkiewicza strona parzysta, Łachowo i Szubin Wieś nad

szosą na Bydgoszcz

14.01

Poniedziałek

10.oo

 1. ul. Broniewskiego blok nr 3, 2, 1

 2. ul. Broniewskiego blok nr 4, 5, 6

15.01

Wtorek

15,oo


 1. ul. Nakielska blok nr 19 od nr 30

 2. ul. Nakielska blok nr 21 od nr 30
 1. 2.01

  Środa

  15,oo

  1. Łabiszyńska Szubin i Smolniki – od torów

  2. ul. Reymonta od 1

  3.01

  Czwartek

  15,oo

  1. ul. Norwida nieparzysta od końca Matejki od końca

  2. ul. Norwida parzysta od końca Matejki od końca

  4.01

  Piątek

  15,oo

  1. Szubin Wieś od Kirschiebel do nadleśnictwa

  5.01

  Sobota

  10,oo

  1. ul. Wiejska od 2

  2. ul. Wiejska od końca

  7.01

  Poniedziałek

  15,oo

  1. ul. Kochanowskiego od 5 do 39

  2. ul. Kochanowskiego od 41 do 55 i od 62 do36

  8.01

  Wtorek

  15.oo

  1. ul. Kochanowskiego od 2 do 34

  2. ul. Mickiewicza od 42 do 60 i od 59 do39

  9.01

  Środa

  15,oo


  1. ul. Mickiewicza od 2 do 40

  2. ul. Mickiewicza od 3 do 37

  27.12

  Czwartek

  10,oo

  1. Grzeczna Panna, Szubin Wieś ul, Urocza

  2. Szubin Wieś lewa strona od ul. Wiosennej Żakowo

  28.12

  Piątek

  10,oo

  1. Szubin Wieś pr. strona. od p. Delke

  2. Łachowo od. P. Zielińskich i bloki

  29.12

  Sobota

  10,oo

  1. Smolniki – po południu ok. 14,oo Wybudowania od p. Pobłockich

  2. Smolniki – po południu ok. 14,oo Wybudowania od ul Tęczowej
Wygenerowano w sekund: 0.00 - 10 zapytań MySQL 2,264,202 unikalnych wizyt